Komarno – Komarštik-Zaboj- Poseljani , Crmnica -Skadarsko jezero
MARŠRUTA Komarno-Komarštik-Zaboj-Poseljani, Skadarsko jezero
DATUM 18.02.2024
VR.POLASKA 07:40 VR.DOLASKA 17:30
VODIČ Božanović Olivera , pomoćnik vodiča Željko Jočić
UČESNICI: Vanja Dedić, Jasna Milošević,Tamara Ivanović,Đina Markuš,Mira Bulatović, Cica Jakovjević,Brano Perović,Darko Knežević,Surjan Ivica, Vlatko Radović, Željko Jočić,Ivo Šćepanović,Dejan Drašković,Milenko Vujošević,Darko Mugoša ,Saša Barbat,Vojinović Rajko, Vuk Šestović,Radmila Cmiljanić , Vukčević Rada,Savović Katarina ,Dragana Savović, TanjaVojinović,Mirjana Radović,Tanja Krgović,Slavica Vukčević,Bošnjak Snežana, Perović Slavica,Kostić Mira,Vesna Lakuš, Biljana Božović, Branka Adžić, Julija Anđelić,Božanović Olivera. Ukupan broj – 35 planinara.
OPIS AKCIJE: Iz Podgorice krećemo u 7:40 h sa dva minibusa. Prilazni put za naselje Komarno iz Podgorice vodi magistralom preko Vranjine i Virpazara. Na raskrsnici u Virpazaru treba skrenuti desno na put Virpazar-Rijeka Crnojevića. Lokalni asfaltni put sa raskrsnice ide pravo prema brdu u pravcu sjevera, a zatim se serpentinski penje prema naselju Kruševica. Put prolazi pored etno sela Dabovići i nastavlja u pravcu sela Komarno. Neposredno prije ulaska u Komarno postoji raskrsnica na kojoj se lijevo, sa glavnog puta, odvaja put za selo Trnovo. U centru sela Komarno, lijevo od puta, može se vidjeti više grupisanih kuća i seoska crkva sa tipičnim načinom gradnje kakav je bio u Staroj Crnoj Gori.
U centru sela Komarno postoji spomenik palim borcima tog kraja u ratovima 1912–1918, tu se nalazi i tabla za Komaraštik . Stižemo za nekih sat vremena iz PG (8.30h),slijedi dogovor sa pomoćnikom vodiča, jer je velika grupa i potrebno je sve ispratiti. Krećemo lagano u 8:40h, idemo pored kuća desno od puta, prolazimo pored urušene zgrade nekadašnje škole, nakon toga idemo desno pored jedne kuće, i onda lijevo preko stepenica ulazimo u put koji je utaban i očišćen. Dolazimo do livade i vidimo stare kamene kuće i zaseok Razdolje, pravimo kratku pauzu, a pet planinara odlučuje da tu ostane, a mi krećemo dalje . Ulazimo u šumu, primjećujemo utabanu stazu i crvene markacije (staza još nije markirana, ali smo je mi malo očistili i pripremili za ovaj pohod). Izlazimo iz šume i staza nas dalje vodi preko kamenih ploča nekih 500 metara, tu treba obratiti pažnju ( postavljeno je kao znak par većih kamenova da bi se lakše uočila staza) i stižemo do samog kraja uspona, gdje prevladavaju velike stijene preko kojih se možemo popeti oprezno uz pomoć ruku. Mi smo izabrali malo lakši pristup lijevo od stijene,gdje smo stazu malo i prokrčili.Nakon nekih par minuta evo nas na vrhu Komaraštika (433nmv), oko 9:50h.
Vrh Komarštika je sve sem ”bezopasan, travnat i prostran”. Kutiju sa sveskom za upisivanje je postavio, 10.02.2024., Dejan Drašković. Na vrhu smo imali pauzu od 40min, nakon toga smo se vratili istom stazom nazad do sela Razdolja(11:11h). Od kuća odakle smo krenuli prema Komarštiku idemo drugom, očišćenom i markiranom stazom ka vidikovcu Zaboj, za šta nam je bilo potrebno oko 40min hoda(12:40). Sa Zaboja se pruža predivan pogled na Malu i Veliku Bobiju, Dodoše , Žabljak Crnojevća,Vranjinu. Pravimo zajedničku fotografiju i nakon 30 min odmora – idemo kružnom stazom (obratiti pažnju na znak da se ne bi vraćali istom putanjom) koja će nas dovesti do početka staze za Poseljane (nalazi se u blizini jedne velike kuće koja je ograđena). Prešli smo do sada 6km za 5 h i 10 min ukupno (13:50h). Do Poseljana je utabana staza i srkoz je zaklonjena od sunca, što nam prija, jer je danas temperatura bila 18 stepeni (poprilično toplo). Nakon sat vremena hoda stižemo u Poseljane (2,8km). Imali smo i pružanje “prve pomoći “ našoj planinarki Branki, cipele su se odlijepile, ali je sve to riješio Milenko jednom “čarobnom vezicom”.
U ovom selu je nekad radilo 14 vodenica, danas živi svega četvoro stanovnika. Svraćamo do gazdinstva gospodina Lubarde na čašicu “razgovora”. Na dnu naselja, na obali jezera postoji ugostiteljski objekat, koji je izgledom i materijalom od kojeg je sagrađen uklopljen u arhitekturu starog naselja. Nakon kraće pauze idemo dalje, prolazimo preko starog kamenog mosta i predivnih vodopada, lagano se penjemo uzanom stazom, izlazimo na kameni put i pred nama je veličanstevni vodopad, neki se spuštaju niže da fotografišu i uživaju u prizoru.
Postoji mogućnost da se odmah popnete gore ka cesti, moja preporuka je da idete desno(dolje), lijepom stazom pored rijeke Seljanštice i nakon toga vas put vodi preko livade, pratite utabanu stazu do ceste kod table. Mi smo ovdje stigli u 16.15h. Autobusi nas već čekaju, jedan se minibus vratio preko Komarna, a drugi preko Rijeke Crnojevića. Usput smo stali na vidikovac sa kojeg se pruža pogled na Virpazar. Već je sumrak u Podgorici gdje stižemo oko 17:30h.
KARAKTERISTIKE AKCIJE:
Početak staze: 222 mnm Komarano
Cilj: Komaraštik-wiev point Zaboj-Poseljani
Visinska razlika 539m, težina staze- srednje teška, dužina staze 10,66 km
Vrijeme potrebno za prolaz stazom: 7h 32 min
Voda na stazi: nema na trasi Komarno Komarstik-Zaboj, dok na Poseljane ima vode
Opasnosti na stazi: nema,osim mali oprez pri vršnom grebenu na Komaraštik
Markacija: Komaraštika je očišćen i ima “trenutne markacije”, Zaboj je markiran u potpunosti i put do Poseljana je utaban i markiran.
Kutija sa pečatom i upisna knjiga: ima na Komaraštiku kutija i sveska.
Kondiciona spremnost: srednja
Izvještaj napisala: Božanović Olivera