20.SUSRETI PLANINARA BALKANA NA LOVĆENU
Od 9-11.juna 2017.g. na Ivanovim Koritima, na Lovćenu, održani su 20.Susreti planinarskih klubova i društava iz sedam zemalja Balkana. Učestvovalo je 133 planinara iz 14 društava i klubova članica susreta, kao i iz 6 društava gostiju susreta. Organizator i domaćin susreta je bio Planinarski klub „Gorica“ iz Podgorice, koji je uz dobro vrijeme učinio sve kako bi ovaj susret ispunio očekivanja svih učesnika i ostao u dugom sjećanju.
Učesnici susreta:
Predstavnici – delegacije 14 klubova ili društava planinara iz 7 zemalja Balkana i to: iz Bosne i Hercegovine (Pd”Konjuh” Tuzla, Pd “Željezara” Zenica i Pd”Koprivnica” Bugojno), iz Bugarske (Pd “Rilski turist” Samokov i Pd“Pogledetc Bistrica” Sofija, Klub “Turizam i ekologija – 2001”, Etropole), iz Crne Gore (Pk “Gorica” Podgorica), iz Hrvatske (Pd “Kamenjak” Rijeka), iz Makedonije (Pd”Kožuf” Gevgelija i Pk”Ljuboten” Tetovo), iz Slovenije (Pd”Novo Mesto” Novo Mesto), i iz Srbije (Pd ”Železničar” Beograd, Pd”Pobeda” Beograd i Pd “Zmajevac” Vrdnik).
Od gostujućih klubova i društava bili su prisutni planinari iz: Psk “Bjelasica”, Kolašin iz Crne Gore, Psd “Kopaonik”, Beograd, Pd”PTT” Beograd, PK”Radnički” Beograd, iz Srbije, Pd”Maglić” Goražde, Pd”Adrenalin” Teslić, Pd”Visočica” Visoko, “Udruženje planinara u Federaciji BiH” iz Bosne i Hercegovine.
9.juni 2017. Petak
Susreti su započeli u popodnevnim satima dočekivanjem delegacija planinara, registracijom učesnika uz dodjelu bedževa, flajera, majica i njihovim smještajem . Centar zbivanja je bio Hotel Monte Rosa, u kojem je bilo smješteno 83 planinara, uz hotel na travnatom terenu podignuto je nekoliko šatora u kojima je bilo 14 planinara, a 18 je bilo smješeteno u bungalovima Nacionalnog parka Lovćen.
Svečano otvaranje započelo je u 20 sati ispred Hotela Monte Rosa. Otvaranje je vodio predsjednik Organizacionog odbora Aleksandar Đurašković, koji je uz uvodnu riječ i pozdrave predstavio ostale goste na otvaranju. U ime Planinarskog Saveza Crne Gore planinarima se obratio predsjednik PSCG Dr Dragan Bulatović , zatim predsjednik Planinarskog Saveza Srbije i pokretač ovih susreta od 1999.g. Boris Mićić, koji se prisjetio prvog susreta na Rajcu 1998.g., zajedno sa planinarom Antom Šakićem zvanim „Štaka“ iz Pd „Željezara“ iz Zenice, koji je na susretima od prve godine. Na kraju je uz pozdravne riječi susrete otvorio gradonačelnik Prijestonice Cetinje Aleksandar Bogdanović. U kulturnom umjetničkom dijelu programa otvaranja nastupili su članovi KUD „Njegoš“ sa Cetinja, spletom crnogorskih plesova i pjesama i narodni guslar Rajko Radović svojom izvedbom pjesme iz Gorskog vijenca.
10.juni 2017. Subota
Drugog dana susreta realizovan je bogat planinarski program. Nakon pripreme i upoznavanjem sa turama i vodičima, u razmaku od 15 minuta, startovale su tri grupe planinara za tri predviđene ture, ispred hotela Monte Rosa 1240m.
Tura 1- kružna tura sa usponima na Babinu glavu 1474m i Treštenski vrh 1489m, u dužini od 14km i visinskom razlikom oko 240m, do prvog vrha i 170m do drugog vrha. Za ovu turu se opredjelilo najviše planinara (53),a vodiči su bili Edita Files Bradarić i pomoćnici Mira Kostić i Vuk Šestović. Staza prolazi preko sela Dolovi do vidikovca na austrougarskom putu, odakle se pruža prelijep pogled na Grbalj, na čijem se kraju nalazi aerodrom Tivat, zatim poluotok Lušticu, Tivatski Zaljev, Orjenski masiv. Do Babine glave se stiglo za dva sata, ovo je i kontrolna tačka Primorsko planinarske transverzale – Orjen-Lovćen –Rumija, sa kutijom i pečatom, i još širim horizontom i pogledom na Crnogorsko primorje i na masiv Rumije. Na povratku sa Babine glave skrećemo prema Treštenskom vrhu, prolazimo kompleksom bukove šume, i sa 2-3 dugačke serpentine dolazimo do vrha i sljedeće tačke PPT transverzale, odakle se pruža najljepši pogled na Ivanova Korita i dva najveća vrha Lovćena, Štirovnik 1749m i Jezerski vrh 1657m, na kojem se nalazi Njegošev Mauzolej. Sa vrha se vidi Cetinje u cijelosti, kao i Skadarsko jezero, Ćemovsko polje sa dijelom Podgorice,udaljeni planinski masivi Kučkih planina, Komova, Moračkih planina, a nazire se i Durmitor. Nakon odmora i fotografisanja spuštamo se prema Ivanovim Koritima i u parku Dinastije Petrovića sastajemo se sa planinarima iz ture 2, koji su se vraćali sa Jezerskog vrha.
Tura 2 – uspon na Jezerski vrh (1657mnv) preko Blatine i Malog Bostura i povratak preko Veljeg Bostura. Staza je duga 10km sa visinskom razlikom od 417m. Za ovu turu se opredijelilo 32 planinara, vodič je bio Rajko Mićković i pomoćnik Milenko Novaković. Uspon je trajao oko 2sata uz zadržavanje od oko 1sata na Jezerskom vrhu gdje se nalazi Njegošev Mauzolej. Učesnici su bili upoznati sa detaljima gradnje Mauzoleja koji je posvećen Petru II Petroviću Njegošu (1813-1851.g.), vladaru Crne Gore, vladici i pjesniku, čiji se zemni ostaci nalaze u kripti Mauzoleja. Nakon fotografisanja i uživanja u pogledima sa guvna na Jezerskom vrhu, silazak je uslijedio istim putem uz skretanje i prolaz kroz Velji Bostur, do Dječijeg odmarališta i parka Dinastije Petrović na Ivanovim Koritima. Zajedno sa planinarima iz ture 1 učesnici su bili ispred hotela Monte Rosa u predviđeno vrijeme oko 14.15h.
Tura 3 – kružna tura preko sela Dolovi do prevoja i vidikovca Vjetreni mlin, sa povratkom do ispod Treštenika. Staza je duga oko 8 km i visinskom razlikom od 180m. Za najlakšu turu opredijelilo se 34 planinara, predvođeni vodičem Pavlom Bandovićem i pomoćnikom Vesnom Lakuš. Učesnici su posjetili info centar NP Lovćen, park Dinastije Petrović, odmarali na Vjetrenom mlinu i uživavali u pogledu na Tivatski zaljev i Grbalj. Ovo je bila edukativna tura s obzirom na informacije koje su učesnici dobili od vodiča. Tura je završena u 13.30h.
Nakon osvježenja i kratkog odmora upriličen je planinarski ručak (pasulj) za sve učesnike i goste od 15 do 16.30h.
Posjeta Njegoševom Mauzoleju na Jezerskom vrhu realizovana je u popodnevnim satima (16.45-18.30h), za učesnike koji su u jutarnjem planinarskom programu bili na turi 1 i 3. Kolima je pređen put od 7 km od hotela do parkinga, ispod početka stepenica za Mauzolej. Kolona od 59 učesnika se popela na Jezerski vrh, stepenicama i starom stazom iznad tunela do platoa ispred Mauzoleja. Učesnici su se upoznali sa kompleksom Mauzoleja (predvorje sa bunarom, kariotide,centralna niša sa granitnom figurom Njegoša i pozlaćenim svodom, meremerni sarkofag sa Njegoševim ostacima) i sa guvnom – vidikovcem, sa kojeg se pruža pogled na veliki dio Crne Gore. Sa Jezerskog vrha sišlo se stepenicama kroz tunel i vanjski dio stepenica do parkinga, ukupno 461 stepenica.
Sastanak predstavnika klubova i društava članica susreta održan je u vremenu od 19 do 21sat, u sali za konferencije Hotela Monte Rosa. Podnešen je izvještaj o tekućim susretima (prisutnost učesnika, planinarski program, smještaj i dr.) i izražene pohvale domaćinu o organizaciji susreta. Razmatrani su prijedlozi o pravilima za učešće na budućim susretima, razmjena planinarskih aktivnosti i saradnja među klubovima i društvima. Predstavnici PD Kamenjak iz Rijeke najavili su održavanje sljedećih balkanskih susreta od 8-10.juna 2018.g. u Tršću, Općina Čabar, Gorski Kotar, Hrvatska.
Na svečanoj večeri domaćin je svakoj delegaciji odnosno predstavnicima klubova i društava uručio poklon i prigodne brošure u znak sjećanja na ove susrete, a također od svake delegacije domaćin je primio poklon uz riječi zahvalnosti za organizaciju susreta. Uz muzički program druženje i veselje se nastavilo do kasno u noć.
11.juni 2017. Nedjelja
Nakon doručka u hotelu, usljedilo je međusobno pozdravljanje i opraštanje sa učesnicima koji su morali ranije krenuti na put ili su imali u planu da posjete još neku destinaciju na primorju. Ostali učesnici (60) su organizovano napustili Ivanova Korita i krenuli prema Cetinju. Za dva sata (9-11) učesnici su prošetali najužim jezgrom grada u blizini Crkve Rođenja Bogorodice na Ćipuru, Cetinjskog Manastira i Njegoševe Biljarde, koja je i posjećena. Vodič posjete na Cetinju je bio Pavle Bandović, koji je uvijek nepresušni izvor informacija u pogledu istorije, kulture i geografije Crne Gore. Nakon zajedničkog fotografisanja na središnjem gradskom trgu, susreti su završeni uz prigodni koktel u bašti Gradske kafane u 12 sati.
Na kraju
Planinarski klub „Gorica“ iz Podgorice na čelu sa Organizacionim odborom susreta je potpuno zadovoljan tokom realizacije cjelokupnog programa susreta, koji je protekao po planu i na zadovoljstvo svih učesnika. Uz veliki trud koji su uložili članovi Organizacionog odbora, vodiči i članovi našeg kluba, zahvaljujemo se:
• Ministarstvu sporta Crne Gore što je na Konkursu za sufinansiranje programa sportskih subjekata u 2017.g. izabrao naš program i bio glavni sponzor susreta.
• Planinarskom Savezu Crne Gore na podršci i sponzorstvu , a posebno predsjedniku Dr Draganu Bulatoviću koji je bio prisutan tokom cijelog susreta.
• Nacionalnom parku Lovćen koji je omogućio besplatan ulazak u NP svim učesnicima i korištenje bungalova za smještaj učesnika
• Prijestonici Cetinje, gradonačelniku Aleksandru Bogdanoviću na podršci i otvaranju susreta.
• Narodnom Muzeju Crne Gore, koji je omogućio popust na cijenu posjete Njegoševom Mauzoleju i
Biljardi.
• Menađmentu i osoblju Hotela Monte Rosa koji su od početka bili spremni na saradnju i svoje usluge prilagodili željama planinara.
• Turističkoj organizaciji Prijestonice Cetinje na ustupljenim turističkim brošurama.
• Planinaru Jovanu Ivaniševiću sa Cetinja, koji je svojim kontaktima i sugestijama značajnopomogao Organizacionom odboru.
Izvještaj napisala: Edita Files Bradarić, Predsjednica kluba
Ostali članovi Organizacionog odbora: Aleksandar Đurašković, predsjednik, Pavle Bandović, Mira Kostić, Vesna Lakuš, Rajko Mićković, Saša Petrović i Aleksandar Marđonović.