Otok Mljet, Hrvatska
MARŠRUTA Mljetska planinarska obilaznica MPO
1. dan Putovanje do Sobre na otoku Mljetu.
2. dan Crna klada- Veliki Planjak- Montokuc- Pristanište-otočić Sv.Marija – Malo Jezero- Pomena . Obilazak znamenitosti u Polačama i Odisejeve špilje.
3. dan Sobra- Veliki grad – Babino polje . Ručak u OPG Biskup. Kupanje na plaži Blace.
4. dan Posjeta zidinama Stona i crkvi Sv. Mihajla. Povratak.
DATUM 28.04. subota – 1.05. utorak 2018.g.
VR.POLASKA 08.00, 28.04.2018. VR.DOLASKA 18.00, 1.05.2018.
VODIČ i organizator putovanja Edita Files Bradarić
UČESNICI Brano Perović, Milena Andrijašević, Snežana Ivanović, Vesna Lakuš, Mira i Vlatko Radović, Tanja i Dragoljub Krgović, Adriana i Pero Vujačić, Jelena Aleksić Petrović, Jelena Mrdak, Vuk Šestović, Jolanta Racković – ukupno 15.
OPIS AKCIJE:
Ovo je samo dodatak uz tekst naše putopjesnikinje i planinarke Jelene Aleksić Petrović, koja je naše putešestvije po otoku Mljetu dirljivo i neobično opisala na stranici http://plavazvijezda.com/prica-o-sasvim-neobicnim-ljudima/#more-6953
Nakon Korčule i Pelješca, koje smo pohodili dvije godine zaredom, odlučila sam se za otok Mljet, kao narednu destinaciju u južnom otočju Hrvatskog primorja, iz više razloga. Prvo zbog blizine Crnoj Gori, drugo zbog Mljetske planinarske obilaznice MPO, koja u dužini od 43 km pruža mogućnost da se sigurno i planinarski prošetamo velikim dijelom otoka, treće zbog ljepota Nacionalnog parka, prirodnih i povijesnih znamenitosti, nedirnutih mjesta, plaža i nadasve jednostavnih i gostoprimnih otočana. Uz dobru pripremu, dobru ekipu, izuzetno dobre vremenske prilike, sve se odvijalo prema planu i na zadovoljstvo svih učesnika.
28.04.2018.
Putovanje smo započeli vožnjom kombijem do trajektne luke Prapratno na poluotoku Pelješcu. Stigli smo dva sata ranije (15.00), no nismo zažalili jer smo se odmarali i kupali se na prelijepoj plaži u uvali Prapratno, u čijem zaleđu se nalazi veliki auto kamp pod maslinama. Vožnja trajektom traje 45 minuta do trajektne luke Sobra na Mljetu. Tu nas dočekuje naš domaćin i organizator smještaja Frano Hazdovac, koji nam određuje smještaj u četiri kuće sa apartmanima u Sobri, koja je 3km udaljena od trajektne luke. Nakon smještaja u prelijepim apartmanima i dogovora za sjutrašnju turu, šetamo kroz mjesto cestom duž obale praćeni velikim punim mjesecom i njegovim odsjajem iz mora, vrevom prvih gostiju (uglavnom planinara), koji tradicionalno pohode otok za vrijeme prvomajskih praznika.
29.04.2018.
Za prvi dan planinarenja po otoku Mljetu izabrana je dionica MPO – visovima iznad jezera i to od mjesta Crna klada (istočni ulaz u NP) do Pristaništa, sa usponima na Veliki Planjak 392 mnv, Montokuc 253mnv i V. Gradac 157mnv. Krenuli smo ujutro oko 7.10 kombijem do Crne klade 197 mnv, odnosno oznaka MPO koja u tom dijelu presijeca glavnu cestu prema Pomeni. Staza prolazi uglavnom kroz šumu makije i česvine, a kako se bližimo jezerima prevladavaju borovi. Sa vrha V. Planjak pruža se pogled na cijeli zapadni dio otoka, Pelješac, Korčulu i Lastovo, prema istoku ga zaklanja najveći vrh V. Grad iznad Babinog Polja.
Staza je duga oko 9,5km (mjereno pedometrom), koju smo uz odmore prešli za 4sata. Najljepši vidikovac sa pogledom na Veliko i Malo jezero u NP je vrh Montokuc, a tu je i kućica za nadzor vatrogasne službe NP. Na Montokucu srijećemo druge grupe planinara uglavnom iz pl. društava Hrvatske i Slovenije. Fotografije sa Montokuca i sa jezerima u pozadini ostaju za uspomenu. Vrh V. Gradac zaobišli smo kako bi na vrijeme stigli na brodicu (polazak u 12.10), koja prevozi posjetioce na otočić Sv. Marija, koji se nalazi unutar V. jezera. Na otočiću je benediktinski samostan sa crkvom Sv. Marije, koji nije aktivan od 1809.god, a nakon više promjena vlasnika i namjene, sada je u vlasništvu Dubrovačke biskupije, koja ga obnavlja i preuređuje. Nakon šetnje po otočiću, odmor od 1,5 sat koristimo za užinu iz ranca i kupanje.
Brodicom se vraćamo do pristaništa prema Malom jezeru i današnju planinarsku turu završavamo šetnjom oko Malog jezera do Pomene u dužini od oko 3km. Pomena je mjesto i luka na zapadnom kraju otoka, ulaz u NP, turističko mjesto, sa jedinim hotelom „Odisej” na otoku. Pauza uz piće u hladovini, sa morskim povjetarcem na plažnom baru ispred hotela zaista je prijala. Od Pomene se kombijem vozimo do najstarijeg mjesta na otoku, Polače, koje je ime dobilo po rimskoj palači, čiji se ostaci i danas vide. Najviše podataka o povijesti otoka dobivamo od mještanina Nodila Stjepana ispod samih zidina palače, a dio ekipe posjećuje i ostatke ranohrišćanske bazilike, 300 m iznad palače. Polače su danas turističko mjesto i sigurna uvala i luka za brojne brodice i jahte.
Posljednja destinacija ovog dana bila je Odisejeva špilja. Kombijem se vraćamo do Babinog polja (glavno mjesto otoka), odakle markiranom stazom (30 min) kroz polje maslina i vinograda , silazimo do strme južne obale gdje se nalazi urušena Odisejeva špilja. Za kupače (prilaz je moguć samo s mora) interesantan je ulaz u špilju, okolne stijene i pogled na pučinu mora. Nakon ispunjenog dana vraćamo se u Sobru i dan završavamo u restoranu „Riva“ uz morske specijalitete i vino.
30.04.2018.
Drugi dan za neke započinje iščekivanjem prvih zraka sunca i nezaboravnim svitanjem iz mora, koje omogućuje idealan položaj Sobre prema istoku. Polazna tačka naše današnje planinarske ture je iz same Sobre, započinje usponom starim austrougarskim putem do ispod Straževca na koti 300 mnv, slijedi prelaz ravnijim dijelom kroz Dračevac i Veji do, pa uspon na prevoj 400 mnv, silazak 80 m, i ponovno uspon na prevoj 366 m iznad Babinog polja. Od prevoja slijedi uspon na najviši vrh Mljeta, Veliki grad 514 m. Na stazi, prevoju i vrhu srijećemo se sa drugim planinarima, ali uglavnom svi se spuštamo do nezaobilazne planinarske tačke, kafe bara „Komarac“ u centru Babinog polja oko 13 h.
Ova tura je duga oko 8 km, vremenski 5,5 sati, s visinskom razlikom do 600 m , i spuštanjem do Babinog polja na 161 mnv. Od prevoja do vrha (30 min) staza ide preko stijena te zahtjeva oprez, na vrhu je telekomunikacioni toranj, a sa vrha se pruža pogled na cijeli otok, dominira pogled na cjelokupno izduženo Babino polje sa maslinjacima, vinogradima i njivama.
Nakon osvježenja u „Komarcu“ i razgledanja župne crkve Sv. Pavla spuštamo se cestom na kraj Babinog polja na zakazani ručak u OPG (obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo) „Biskup“ . Naš dan je bio ugodno obogaćen susretom sa gostoprimnom porodicom Stražičić, čije četiri generacije sada žive u ljetnjikovcu Kneževog dvora iz 15. stoljeća. Ručak je pravi domaćinski, predjelo sa pršutom, sirom i salatom, glavno jelo – varivo ili čorba od raznog zrnevlja ili mješancije (pasulj, leblebija, sočivo i dr.) bez mesa, mramorni kolač sa narančom za desert i sve to zaliveno domaćim vinom. Kuća je uz maslinjake i vinograde, kamena sa velikim dvorom. Stara bistijerna ispod dvora pretvorena je u etno zbirku koju nam posvećeno pokazuje gazda Vicko.
Opraštamo se od domaćina i kombijem odlazimo na najistočniji dio otoka i najljepšu pjeskovitu Plažu Blace ili Lemoni. Uz put zaista se ne možemo oteti dojmu da je na takvom uskom pojasu kopna toliko načičkanih kamenitih brda i udolina. Zasluženo uživamo u suncu, koje pomalo zapada, i ugodnom moru.
Posljednje veče u Sobri prolazi tiho, sva su čula i očekivanja ispunjena, slatki nas umor spopada, a ponekome valja još jednom ustati prije svitanja da uživa u „onome“ koji izlazi i zalazi svaki dan.
01.05.2018.
Završni dio našeg putovanja bila je dvosatna posjeta zidinama Stona, za one koji ga prije nisu posjetili, a za ostale šetnja do obližnjeg brežuljka Humac ili Gradac, gdje se nalazi jedna od najstarijih ranohrišćanskih crkava – crkva Sv. Mihajla iz 11. stoljeća. Odatle je lijep pogled na kompletan Ston sa zidinama, a posebno na uvalu sa solanom. Sama crkvica je obavijena skelama, zaključana, i okružena napuštenim gospodarstvom časnih sestara Dominikanki. Ona je pravi dragulj srednjovjekovne povijesti i kulture, bogato oslikana freskama, a smatra se da je donator i utemeljivač crkve bio dukljanski kralj Mihajlo Vojislavljević.
Vraćamo se preko Nikšića u Podgoricu gdje stižemo oko 18 h, pred nama je još jedan dan praznika za odmor od putovanja i sabiranje utisaka.
Napomena:
Mljetska planinarska obilaznica (MPO) otvorena je 2012.god. Domaćini i utemeljivači obilaznice su lokalna planinarska društva PD Mljet i PD Planika. MPO je duga 43 km i može se proći za 3-4 dana (oko 23 sata hoda).
Cijela trasa označena je planinarskim markacijama i opremljena žigovima na kontrolnim tačkama, kojih ima 20. Veliki dio staze je unutar granica NP. Interesantno je da NP učestvuje u održavanju staza kroz konkurse i volontiranje grupa planinara, markacionista iz klubova Hrvatske ali i iz inostranstva, kao i volontera za čišćenje obale i plaža (od tona smeća koje more nanese, zna se odakle ??). MPO je značajno obogatila turističku i planinarsku ponudu otoka Mljeta.
Mi smo ove godine prešli polovinu obilaznice, što znači da se na ovaj otok moramo vratiti još koji put.
Izvještaj napisala: Edita Files Bradarić