Momče i Stravče iznad kanjona Male rijeke
MARŠRUTA 1.Donje Momče – Miljenov kuk – Gornje Momče
2.Gornje Stravče- Bilo od Kastrata – Vrh Škuljka- Milačići- Donje Stravče
DATUM 13 i 20.12. 2020.
VR.POLASKA 9h VR.DOLASKA 14h/15h
VODIČ 1. Saša Petrović i Rajko Mićković
2. Rajko Mićković
UČESNICI
1. 22 planinara
2. 18 planinara
KRATAK OPIS AKCIJE:
Zabrana kretanja vikendom van opštine Podgorica planinare nije mnogo pogodila jer dokle god su Kučke planine unutar opštine planinarenja će uvijek biti. Dapače, primorani smo da zavirimo u neke kutke Kuča za koje nikad nemamo vremena, a tako su lijepi i blizu. Dvije decembarske nedjelje zaredom pohodili smo dva platoa sa istočne strane kanjona Male Rijeke, Momče iznad Bioča i Stravče koje se kao ukošeni plato spušta od Kastrata do ivica kanjona. Između Momča i Stravča nalazi se Cerovac, vrlo nepristupačan kraški teren sa brojnim vrtačama koji se ispod ivice kanjona nastavlja kao Tvrde stijene, načičkane šiljate i strme stijene koje padaju 800m u dubinu kanjona.
MOMČE
Kolima smo preko Meduna došli do Ubala gdje smo skrenuli lijevo prema selima Ubalac i Zagreda i neposredno prije Donjeg Momča parkirali na proplanku ispred seoskog groblja (25km). Kroz livadu i seoskim kamenitim putem dolazimo vrlo brzo do ruba kanjona i vidikovca ispod kojih se strmo spuštaju Momačke strane. Dan je prelijep i sunčan, puše sjever, Kučke planine iznad 1500m su se zabijelile od prvog snijega. Pogled seže od kraja kanjona, dobro se vidi novi most Moračica, pa sve do željezničkog mosta preko Male rijeke, sa druge strane kanjona vidi se trasa novog auto puta sve do Vjeternika. Rubom kanjona milimo do iznad željezničkog mosta preko Male rijeke, poslije ulazimo u jedan dolac, a prije njega nailazimo na jednu pećinu (Petkova pećina), dobro zaštićenu i suhu.
Nakon izlaska iz rijetke šume prolazimo kraj napuštenog kućišta sa više okućnica i ograda, zatim par očuvanih kuća sa livadama i stogovima sijena. Nastavljamo pravo prema vidikovcu Miljenov kuk (900m) odakle se pruža pogled prema gornjem dijelu kanjona ispod Stravča i Cerovca, a naspram Tvrdih stijena, u dubini oko 800m čuje se kako huči Mala rijeka. Od vidikovca prečicom preko opožarenog dijela dolazimo do zaseoka Gornjeg Momča, kuća Vujadinovića, a potom makadamskom cestom do Gornjeg Stravča, odnosno asfaltnog puta koji dolazi od Gornje Kržanje i kojim smo za par kilometara stigli do kola. Prije odlaska, na livadi ispod kola, slikamo se sa skulpturama koje su izložene kao na otvorenoj galeriji autora Miodraga Minja Rašovića.
Karakteristike ture: Kružna laka tura K1/T1 dužine oko 9km, bez značajne visinske razlike ili u nivou od 870 do 948mnv, odnosno zaravan ili plato na 900mnv, u trajanju od 5h. Tura se može pojačati usponom iz Bioča, sela Raći ili sa željezničke stanice Bioče (visinska razlika od 800-500m), ali stazu treba pronaći.
STRAVČE
Od Podgorice cestom kroz Kuče preko Kržanje dolazimo do Gornjeg Stravča (1202m) gdje ostavljamo kola. Tu je još buljuk ovaca i krava koji koriste pašu prije zime i snijega koji će ih ubrzo potjerati u Uble . Dan je prelijep i sunčan. Blagim usponom penjemo se prema Bilu od Kastrata, dolazimo do bistjerne iznad katuna Kastrat gdje srijećemo konje. Od ceste skrećemo na proplanak ili Malo Stravče (1497m) odakle se prema istoku i sjeveroistoku izdižu vrhovi Kučkih planina: Šila, Jovanov vrh, Žijovo, Treskavac sa Surdupom u nastavku. Ovo je i granica snijega kojeg ima oko 5cm.
Prelazimo preko Malog Stravča prema sjeveru do ivice platoa na kojem se nalazi stjenovito uzvišenje iznad izgorjelih borova, vrh Škuljka (1505m). Ispod vrha u dubini proteže se Velji do, a odmah iza njega strmo se uzdiže stjenovit vrh Orline (1429m) koji nam zatvara pogled na selo Brskut. Dobro se vidi selo Dubaje ispod Orline i na početku Veljeg dola. Sasvim u daljini vidimo Planinicu, Solomon, Crnu planinu iza koje proviruju snježni vrhovi Komova. Silazimo sa Škuljka i blagim travnatim terenom silazimo do sela Milačići, odmah do sela je vidikovac Priboj (1201m) na samom rubu kanjona i sa pogledom od početka kanjona do krivine ispred Momča i dubine strana od oko 650m. Sa druge strane uzdiže se plato od Vjeternika do Seoštica koji se uglavio između dva kanjona, rijeke Morače i Male rijeke, i predstavlja teritoriju Bratonožića.
Od vidikovca nastavljamo makadamskom cestom do Donjeg Stravča (1155m), pitomog sela sa dosta livada i oranica. Prolazimo kraj stare napuštene škole a od mještanina saznajemo da su u selu stalno nastanjene tri kuće. Od Donjeg Stravča cesta se blago uspinje do malog prevoja (1233m), prije njega jedna grupa planinara skreće prema još jednom vidikovcu na rubu kanjona Jelovoj glavi (1190m), da još malo uživa u čarima ovog kanjona. Ovaj pristup nije bio idealan jer smo prelazili preko stijena uz rubove vrtača, ali smo zato u povratku išli boljom stazom koju vjerovatno koriste lovci, i koja nas je dovela tačno na prevoj. Od prevoja prolazimo kroz zaseok Krosa i ubrzo dolazimo do kola na Gornje Starvče gdje nas nestrpljivo čekaju ostali planinari.
Karakteristike ture: Kružna laka tura K1/T1, dužine oko 12,5km, visinske razlike 300m, u trajanju od 6h. Varijanta bez odlaska na Jelovu glavu duga je oko 11km, u trajanju od 5h. Tura za sva godišnja doba, posebno za proljeće i jesen, zimi i za turu sa krpljama ako ima dovoljno snježnog pokrivača.
Izvještaj napisala Edita