Jovanov vrh 2084m – Kučke planine
MARŠRUTA Kastrat – katun Vukoslavovića- Jovanov vrh – Kastrat
DATUM 28.11.2020.
VR.POLASKA 9.20h VR.DOLASKA 13.30h
VODIČ Edita Files Bradarić i Rajko Mićković
UČESNICI Branka Adžić, Mira Kostić, Nikola Nikezić, Jelena Milutin, Ivica Šurjan, Olivera Božanović, Tanja Krgović, Slavica I Blažo Vukčević, Radojko Bošković, ukupno 12.
KRATAK OPIS AKCIJE:
U posljednjoj i sunčanoj suboti novembra pružila nam se mogućnost da popnemo još jedan atraktivan vrh Kučkih planina- Jovanov vrh 2084m, prije nego što ga za koji dan pokrijesnijeg. Jovanov vrh se pruža u smjeru zapad- istok, iznad katuna Kastrat (1480m), između grebena Šila i Žijova. Kolima se dolazi iz Podgorice kučkom stradom do katuna Kastrat ,za 1h ili 37km. Polazak sa katuna je bio oko 9:20h stazom kojom se ide i prema Šilima, odnosno katunu Vukoslavović (1590m).
Stazu se može pratiti samo u početku, poslije teško zbog obrušenih izgorjelih borova i jake erozije koja izmjenjuje teren, i sa svakom godinom je sve teže prolaziti ovaj dio staze u podnožju Šila i Jovanovog vrha. Trebalo nam je više od sat vremena da dođemo do katuna Vukoslavovića, u kojem nalazimo obrise kućišta, a poznat je po dubokoj ledenici u kojoj se nekad čuvao snijeg. Katun je stiješnjen i zatvoren sa tri strane stijenama, ali na kraju katuna ima stazica koja vodi južno (držeći se više desne strane) i strmo prema grebenu Jovanovog vrha. I taj dio je većim dijelom pod izgorjelim borovima i erozivnom kamenom terenu.
Došavši na prevoj i početak grebena svima nam je laknulo, obasjani suncem i malim povjetarcem preko grebenskih stijena ubrzo smo došli do vrha (20084m) nakon 3h i 20 minuta. Pogled prema sjeveru je izuzetan, u istom nizu vidi se greben Šila, u pozadini Komovi sa lijevog kraja, a sa desnog Surdup i Štitan , istočno se panorama širi prema najbližem Vilujaru i par manjih bezimenih vrhova, zatim jedan veći poput zuba koji se namjestio ispred Žijeva. Prema jugozapadu grebeni Šila, Jovana i Žijeva spuštaju se prema Kastratu, platoima Gornjeg i Donjeg Stravča, a južnije Gornjeg i Donjeg Momča, platoi završavaju jasno vidljivim usjekom kanjona Male Rijeke.
Sa druge strane kanjona Vjeternik, a iza njega u nizu Brotnjik, Kamenik i zubati Maganik. Nakon fotografisanja i odmora spremamo se za povratak. Vraćamo se istim grebenom ali negdje na pola grebena, prije jedne vrtače gdje se greben dijeli u dva kraka, silazimo strmim ali prohodnim ždrijelom na južnu stranu, do nešto pitomijih obronaka koji nas vode do napuštenog katuna na kojem beremo šipurke. Opet prolazimo kroz opožareni dio stazom koja nas vodi do Kastrata ali značajno prohodnijom nego sa strane od Šila. Za povratak nam je trebalo 2,5h. Sa zalaskom sunca, zadovoljni vraćamo se u Podgoricu.
KARAKTERISTIKE TURE-AKCIJE:
Tura je srednje teška do teška zbog terena K2/T2, dužine oko 7km, visinske razlike 600m, za turu je neophodno 6,5h. Preporuka je za penjanje na Jovanov vrh sa jugozapadne strane. U dugi proljetni ili ljetnji dan Šila i Jovanov vrh zajedno sa Vilujarom se mogu popeti u istoj kružnoj turi, počevši od Šila. Do vrha Šila ima 4km a doJovanovog vrha 3,5km. Neprohodnost staze u početku, prema katunu Vukoslavovića, umanjuje atraktivnost staze. Staza prema Šilima je markirana ali značajno neuočljiva posebno u podnožju, a u kasnom proljeću i ljeti sve obraste visokom kiprovinom. Čišćenje staze u podnožju sa remarkacijom prema Šilima i novom markacijom prema Jovanovom vrhu značajno bi pridonijeli boljoj pristupačnosti i atraktivnosti ture.
Izvještaj napisala Edita